EkonomiHaberler

Gürcistan Araba Fiyatları

Gürcistan Araba Fiyatları

Son yıllarda Türkiye’de vergi ve KDV artışı kaynaklandığı için bu durum araba fiyatlarını oldukça fazla etkilemektedir. Türkiye’de araba alırken neredeyse geliş fiyatının iki katı ödenmektedir. Yani araba fiyatının yarısı sadece vergi ve KDV için ödenir. x bin liraya üretilen araç, vergiler ve katkı payları ile Türkiye’de ortalama olarak 2x bin liraya satılmaktadır. Bu durum da nerede ise %100’lük bir payı göstermektedir.

Son zamanlarda 2.el araba fiyatlarının da artması ile çoğu kişi istediği arabayı alamaz duruma gelmiştir. Vergilerin de artması ile araba satın almak için ayırdığı para yeterli gelmemektedir.

Gürcistan araba ücretleri Türkiye’deki araba ücretlerinin tersinedir. Türkiye’de 2x bin liraya satılan araba, Gürcistan’da x bin lira gibi bir değer çerçevesinde satışa sunulmaktadır.

Gürcistan’dan Araba Alımı

Gürcistan’da olan araba fiyatları ortalama olarak Türkiye’deki fiyatın yarısı olmaktadır. Türkiye’ye komşu olan Gürcistan, Gürcistan araba alımı için çoğu ülkenin tercih ettiği yer olmuştur.

Türkiye’de ve Gürcistan’da satılan aynı model arabanın arasında herhangi bir donanım farkı bulunmamaktadır. Arada olan tek fark arabanın fiyatı olmaktadır.

Yurt dışından alınan aracın Türkiye’de kullanım süresi 6 ay iken 2 yıla çıkarıldı. Gürcistan’dan alınan aracı 2 yıl kullanma hakkı verildi. Daha sonra ise belli bir süre Gürcistan’da kalıp tekrar Türkiye’de dönülmekte. Bunun yanı sıra Türkiye’de 2 yıl kullanılan araç Gürcistan’a götürülmeden başkasına da satılabilmekte. Bu durum da Gürcistan’dan araba alımını daha ideal bir fikir haline getirmiştir.

Gürcistan’da Araba Satışı

Her türlü model arabanın satışları Gürcistan’da da gerçekleşmektedir. Türkiye’de 100 bin liradan satılan aynı araç Gürcistan’da 50 bin liradan satılmaktadır. Bu durum da özellik ile Karadeniz bölgesindekiler olmak üzere her bölgede bulunan insanları Gürcistan’a araba alımı için yönlendirmektedir.

Gürcistan araba satışı sadece Gürcüler tarafından değil oraya gitmiş olan Türkler tarafından da gerçekleştirilmektedir.

Son zamanlarda Türkiye’de satılan araçların vergisi ve KDV’si toplam olarak %171 oranına ulaşmıştır. 1.000.000 bin lira olan araç, 2.710.000 bin liraya satışa bile sunulmuştur. Ancak bu durum Gürcistan’da geçerli değildir. KDV,ÖTV ve vergi konusunda dünyada en üst sıralarda olan ülke Türkiye olmuştur. Geri kalan ülkelerin çoğunda toplam vergi oranları %20-25’i aşmamaktadır. Bu da araba satış fiyatlarını indirmektedir ve bu duruma Gürcistan’da dahil olmaktadır.

Gürcistan’da yapılan araba satış fiyatları ile araba alımı için ayırdığınız paradan kar bile elde edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir