Sağlık

Chia Tohumunun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Chia Tohumunun Faydaları Saymakla Bitmiyor

Sağlıklı yaşam için faydalı bitkiler konusu içinde chia tohumu gittikçe ün kazandı. Güney Amerika ülkeleri olan Meksika ve Guatemela’dan dünyaya yayılan chia tohumunun faydaları ise saymakla bitmiyor. Güney Amerika deyince akla gelen Aztek Uygarlığı’nı kuranların da bu tohumları kullandığının anlaşılması merakı çoğalttı. Bizdeyse son yıllarda ilgi görüyor.

Zayıflaması Gerekenlerin Hatırında Bulunsun

Bitki hakkında ilk söylenen özellik tokluk hissi yarattığı ve böylece kilo vermeye çalışanlara yardımcı olduğu şeklinde oluyor. Tohumların su tutma ve şişme özelliği var, böylece midenizin dolu olduğunu hissediyorsunuz. Chia karbonhidratların parçalanma hızlarını düşürüyor. Bu da sonuçta acıkmayı geciktiriyor. Kan şekerini de dengede tutuyor. Ayrıca yüksek oranda lif taşıyor ki bu da bütün lifli besinler için geçerli olan kuvvetli gıda algısını çoğaltıyor. Chia tohumu nedir sorusuna verilen yanıt bu yüzden önce zayıflamaya yardımcı bir bitkidir şeklinde veriliyor. Omega 3 ve Omega 6 gibi çok değerli vitaminler içerdiğini de eklemek gerek.

Kanserin Karşı Doğal Bir İlaçtır

Chianın faydaları hakkında ikinci sırada kansere karşı doğal bir koruyuculuk sağlaması geliyor. Daha doğrusu vücudun bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı oluyor ve bu sistem bizi başta kanser olmak üzere tüm hastalıklara karşı dirençli hale getiriyor. Chia bunu muhteviyatında bulunan antioksidan maddelerin çokluğu ile yapıyor. Antioksidanlar vücut fonksiyonlarının yaşandığı süreçte ortaya çıkan oksitlenmiş artık hücreler (serbest radikaller) ile tepkimeye giren ve böylece vücudu koruyan bileşikler (enzimler) dir. Kısaca antioksidanlar tümor gibi oluşumları engellerler. Chia içinde bolca antioksidan muhteviyat taşıyan sağlıklı bir bitkidir, kansere karşı doğal bir ilaç diye kabul edilmektedir. Hücre yenilenmesi sağladığı için yaşlanmayı geciktirme amaçlı da kullanabilirsiniz. Aynı nedenden dolayı cildi daha parlak, saçları daha sağlıklı, tırnakları da daha güçlü yapar.

Chia’nın Diğer Faydaları

Chia Tohumunun Faydaları
Chia Tohumunun Faydaları

Şeker hastaları için de chia tohumu önerilmektedir, çünkü bitkinin kan şekerini dengelediği bilinmektedir. Ve gene içeriğinde bulunan demir sayesinde kansızlık sorununuza karşı da doğal bir çözüm bulmuş olacaksınız. Hemoglobin eksikliğinden kaynaklanan anemi problemi için chia tohumu yenebilir. Sahip olduğu kalsiyumla kemikleri güçlendirmesi, lifli bitki olduğu için kabızlığa karşı kullanılması chia’nın diğer faydaları arasındadır. Gluten taşımaz ve bu yüzden glutene karşı aşırı tepki veren çölyak hastaları tarafından da rahatlıkla kullanılabilir.

Fakat unutmayınız ki her şeyin fazlası fazladır ve bu chia tohumu içinde doğrudur. Beslenme uzmanları doktorlara danışmadan chia tohumunun kullanılmamasını öğütlemektedirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir