Genel

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

Elma Sirkesi Nasıl Yapılır?

 Günümüzde sağlıklı yaşama dönüş trendi içinde kullanılacak besinlerin evde hazırlanması konusu da var. Örneğin yoğurdu evde kendiniz yapacaksınız, market alımları artık yok. Sirkeler için de aynı kural geçerli. Sebze ve meyvelerin tuzlu suda fermente olmasına dayanan sirke yapımı eski çağlardan beri bilinir. Hem yemeklerde hem de temizlik amaçlı olarak kullanılmaktadır. (Hanımlar arasında bir şehir efsanesi olarak dolaşan çamaşır ve bulaşık makinelerini boşta arada sirke koyarak çalıştırın öğüdünü ise teknik servisler hiç onaylamıyorlar, eklemiş olalım. ) Ne olursa olsun sirke sağlıklı bir dezenfektandır. Örneğin kullanacağınız sebzeleri önceden yarım saat kadar sirkeli suda bekletmek yeterli hijyeni sağlar. Pek çok sebze veya meyveden sirke yapılmaktadır ama en bilineni ve en çok kullanılanı şüphesiz elma sirkesidir. Bu yüzden ev yapımı elma sirkesi tarifini sizlerle paylaşmak istedik. 

Evde Elma Sirkesi Hazırlamak İçin GerekenlerÖncelikle bir litrelik bir cam kavanoz bulun, iyice yıkayıp temizleyin. 2 adet elmanın kabuğunu soyun ve kavanozun içine koyun. Elmanın yeşil veya kırmızı olması fark etmiyor. (İşin ayrıntısına iyice meraklı olanlar elmaları da organik seçiyorlar. ) 5 veya altı tane nohutu, bir çay kaşığı toz şekeri, 1 çay kaşığı tuzu ve mayalanmayı başlatacak olan çeyrek kahve fincanı kadar sirkeyi yeterince su ile birlikte kavanoza ekleyin. Suyunuzun klorsuz içme suyu olmasını öğütlüyoruz. Sonra kavanozun kapağını sıkıca kapayın, gün ışığı almayan bir yerde en az iki ay bekletin. İlk haftada her gün kapalı halde çalkalayın, sonrasında haftada bir çalkalama yeterli olacaktır. Sirkenizin üzerinde bir küf tabakasını oluşması, hatta kavanozun çevresinde minik sineklerin dolaşması ise tamamen normaldir. Evde elma sirkesi nasıl hazırlanır konusu size fazla bir zorluk çıkartmayacaktır.

Başka Tarifler

Bazı ev yapımı sirke tariflerinde elmaların dörde bölünerek kabuklarıyla birlikte kullanıldığı anlatılmaktadır. Böyle yapmak da mümkündür fakat bu yolu seçerseniz daha büyük hacimlerde kavanozlar kullanın. Bildiğiniz sirke kavanozları dört litreye kadar su alırlar. Bu durumda elmaların miktarını da üç kiloya çıkarabilirsiniz. Diğer malzemeler ise bir avuç nohut, bir su bardağı toz şeker, 1 tatlı kaşığı kadar tuz olacaktır. Sirke olduğu zaman süzerek kullanın. Örneğin salatalarda rahatlıkla kullanabilirsiniz. Arada mutlak ve banyo lavabonuza bile sirke dökün, son derece doğal bir temizleyicidir. Bu arada elma sirkesi ile bir miktar balı karıştırmanın ve içmenin zayıflamaya yardımcı olduğu konusunu da ekleyelim, çünkü sirke metabolizmayı hızlandırmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir