Sağlık

Yeşil Çay Zayıflatır mı? Faydaları Nelerdir?

Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Bir çay içelim sözü bizde hala bir dostluk göstergesidir ve umarız devam eder. Ama kimse kolay kolay “Hadi bir yeşil çay içelim” demiyor. Oysa ikisi de aynı çay bitkisinden elde ediliyor. Aralarındaki fark işlenme biçimi. Bolca kullandığımız siyah çay bitkinin daha çok oksitlendirilmesi sonucu elde ediliyor, yeşil çay ise doğal özelliklerini daha çok koruyor, içinde çok daha fazla antioksidan madde var. Antioksidanlar ise vücudun ürettiği ve çoğu kez kansere neden olan oksitlenmiş hücre artıklarına karşı doğal koruma sağlayan enzimler ve sağlığa dost olan maddeler. Yeşil çayı bu yüzden siyah çaydan daha sağlıklı sayabiliriz ama aynı sohbet tadını vermediği de söylenebilir.

Sadece Yeşil Çay İçmek Zayıflamayı Sağlamıyor

Yeşil Çay Zayıflatır mı?
Yeşil Çay Zayıflatır mı?

Magazin dünyasında yer alan ünlülerin “Yeşil çay içtim zayıfladım” sözü ile popüler olan yeşil çayın kendi başına zayıflatıcı özelliği olmadığını belirtmek gerek. Bu içecek metabolizmayı bir miktar hızlandırabilir, yağ yakmayı artırabilir, size diyetiniz boyunca mineral takviyesi sağlayabilir ama sonuçta mucize beklemeyin. Önemli olan sizin sağlıklı ve düzenli bir şekilde diyetinizi uygulamanızdır. Beslenme açısından günde 1500 kaloriyi geçmemeniz ve egzersiz yapabilmenizdir. Bunlara riayet etmezseniz sadece fazla bitki çayı içmiş olursunuz. Kısacası yeşil çay zayıflatır mı sorusuna ancak diğer unsurlarla birlikte evet cevabı verilmektedir.

Çayın Diğer Faydaları

Moral bozucu olsa bile belirtmek gerekir ki dünyada zaten zayıflatıcı bir yiyecek veya içecek yoktur. Zayıflama ancak yenilenden daha çok kalori harcanırsa mümkün olan bir süreçtir. Onun için günde bir saat olsun yürümek ve yediklerinizin miktarını azaltmaktan başka çare yok. Ayrıca yeşil çayın günde iki bardaktan çok içilmemesini de uzmanlar özellikle belirtiyorlar. Çünkü içinde kafein var ve fazla kullanımı çarpıntı yaratıyor. Geceleri içilen yeşil çay bu yüzden uyku düzeninizi bozabilir. Hamilelere de tavsiye edilmiyor. Yeterli miktarda içildiğinde ise vücutta bir rahatlama yaratıyor, enerji veriyor. Egzersizlerinize başlamadan önce bir bardak yeşil çay içerseniz kendinizi daha enerjik hissedersiniz. İçine ekleyeceğiniz biraz limon ile hem daha tatlanır hem de gribe karşı korunmuş olursunuz.  Bu içecek aynı zamanda;

  • Diş etlerini güçlendirir,
  • Diş çürüklerinin oluşmamasına yardımcı olur,
  • Kan basıncını düşürür,
  • Kötü kolestrole karşı bir önlemdir. Bu hususlar da yeşil çayın sağlığa faydaları arasında sayılıyor.

Demlemede ise siyah çaylar gibi bildik yolu kullanın. Ama çayı sıcak suda beş dakikadan çok bekletmeyin, sonrasında acılığı artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir