Sağlık

Tilya Kürü Nedir? Tilya Kürü Nasıl Hazırlanır?

Tilya Kürü Nasıl Hazırlanır?

Yaz mevsiminde, Haziran ile Ağustos aylarında ıhlamur ağaçları çiçek açar. Beyaza çalan sarı rengindeki bu çiçekler kurutulduğunda kış mevsiminin en güzel ve en şifalı içeceklerinden biri olan ıhlamur çayını demlersiniz. Ihlamur çiçeğinin bir ismi de tilyadır. Sağlıklı beslenme ve bitkilerden gelen sağlık konusunda toplumda tanınan bir isim olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından hazırlanan ve kilo vermeye kesinlikle yardımcı olduğu iddia edilen ünlü tilya kürünün esas maddesi de işte bu ıhlamur çiçekleridir.

Tilya Kürünü Biliyor musunuz?

Kilo vermenin esası yağ yakmaya yani aldığınızdan daha çok kaloriyi harcamaya dayanır. Bu mantık çerçevesinde yediklerinizin porsiyonunu küçültür ve günlük hareket miktarınızı artırırsanız (örneğin günde bir saat düzenli yürürseniz) olabilecek en sağlıklı biçimde kilo vermeye başlarsınız. Saraçoğlu bazı bitkilerin metabolizmada yağ yakılmasını hızlandırdığını ve böylece zayıflamaya yardımcı olduğunu açıklamaktadır. Doğrusu bu fikir zayıflama hapları denen çoğu kimyasal maddeyi kullanmaya kıyasla çok daha sağlıklıdır. Tilya kürü nasıl hazırlanır konusu ise gayet pratiktir ve herkes yapabilir. Kürün esası bitkisel bir çayı hazırlamaya ve gün boyu düzenli içmeye dayanır.

Nasıl Hazırlayacaksınız?

Çayı hazırlamak için bir avuç kadar ıhlamur çiçeğine, gene çok lezzetli çayların yapıldığı kuşburnu bitkisinin tohumlarından yaklaşık 14-15 tanesine ve ülkemizde çok yetişen altın otundan bir tutam kadarına ihtiyacınız olacak.  Yarım litre kadar da su kullanacaksınız, bu da yaklaşık iki buçuk bardaktır. Önce suyu kaynatın ve bütün bitkileri kaynamış suya atın. Yani bitkileri soğuk su ile birlikte kaynatmayın. Kaynamış suyu bitkilerle birlikte 6-7 dakika kadar yavaş ateşte kaynatmaya devam edin. Sonra süzün ve elde ettiğiniz çayı ılımaya bırakın. Hazırladığınız bu miktarı gün boyunca, altı saat aralıklarla içip tüketin. Çayı bekletmeyin, her gün taze olarak hazırlayın. Bu çayı geceden çok, hareketli olduğunuz gündüz saatlerinde için. Tilya kürünün faydalarını, diyetinizin diğer hususlarına da dikkat ederseniz, hemen görmeye başlayacaksınız. Çayın aç karnına içilmesi öğütleniyor. Bu arada içine şeker, bal veya tatlandırıcı gibi maddeleri tabii ki eklemiyorsunuz. Kuşburnu tanelerini de önceden havanda hafifçe çatlatırsanız daha iyi olur.

İnsana Umut Veren Rakamlar

Tilya kürünü deneyenler içinde bir ayda yedi kiloya kadar zayıfladıklarını iddia edenler var. Fakat her metabolizmanın farklı olduğunu, herkesin bu sonucu alamayacağını eklemek gerek. Ayda dört kilo zayıflamak bile umut veren, sevindiren bir rakam olacaktır, zaten vücudun dengesini bozmayan, sağlıklı ölçü de budur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir