Sağlık

Maydanoz Limon Kürü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Maydanoz Limon Kürü Nedir, Faydaları Nelerdir?

Sağlıklı bitkiler konusunda tanınan bir isim olan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu tarafından öğütlenen bazı bitkisel kür tarifleri bugün için çokça kullanılmaya başlandı. Özellikle zayıflamaya kesin yardımcı olduğu açıklanan tilya kürü fazlasıyla ilgi çekiyor. Sayılan bu bitkisel kürler arasına maydanoz limon kürü olarak bilinen tarifi de ekleyebiliriz. İçeriğine bakıldığında gayet mantıklı olan açıklamalar var, bu yüzden de gittikçe popüler oluyor.

Nasıl Hazırlanır?

Maydanoz limon kürü içinde geçen içeceği hazırlamak için küçük yapraklı taze maydanozlardan yirmi sap kadar alın. (Saraçoğlu bu noktada geniş yapraklı, kendi tabiriyle yakışıklı maydanozlardan kaçınılması gerektiğini, çünkü hormonlu olduklarını belirtiyor.) Ayrıca bir limona, bir bardak içme suyuna ve bir blender’a ihtiyacınız var. (Bazı tariflerde içine küçük bir sarımsak da ekleniyor, bu sizin tercihinize bağlıdır.) Yıkanmış maydanozları, limon suyunu ve suyu blender haznesine koyun, maydanozları saplarıyla birlikte kullanın. Sonra yemyeşil bir su elde edinceye kadar malzemeyi parçalayın.

Kullanım Süresi

Maydanoz limon karışımının yapılışı kolaydır, fakat önemli olan uygulamayı sürdürebilmektir. Bu içeceği her gün taze olarak hazırlamalısınız, iki üç günlük yapar, saklarım diye düşünmeyiniz. Bu kür 15 günlük süreler halinde uygulanır, tamamladıktan sonra bir hafta ara verip yeniden başlayabilirsiniz. Özellikle karaciğer yağlanması gibi bir sorun yaşayan kişilerde iki dönem kür mutlaka fayda sağlayacaktır. İçmek içinse muhakkak teşhis konmasını beklemeyin, koruma amaçlı olarak yılda iki kere bu kürü uygulayın. Sabahları aç karnına, kahvaltıdan yirmi dakika kadar önce içmeniz öğütleniyor. (Karaciğer yağlanmasının en yaygın belirtileri arasında sabahları sürekli yorgun kalkmak, geçmeyen baş ağrıları, bulantı ve kusma, ciltte aman zaman görülen kızarıklıklar ve geçmeyen kaşıntılar vardır.)

Maydanoz Limon Kürünün Bitmeyen Faydaları

Bir önceki bölümde kısaca değindiğimiz gibi karaciğer yağlanması yaşıyorsanız bu doğal bitkisel içecek karaciğeriniz için doğal bir temizleyici olacaktır. Vücuttaki ödemin atılmasını sağlayacaktır. Ve tabii ünlü zayıflama konusunda da maydanoz limon kürünün faydalarını görebilirsiniz. Yağ yakma metabolizmanızda bu karışım ile hızlanacaktır. Eklenmesi gereken bir başka konu ise ciltteki yağlanmayı azalttığı ve sivilce oluşumunu engellediği üzerinedir. Ciltteki yağın dengesini sağlayan doğal laboratuarın karaciğer olduğu düşünüldüğünde bu son derece mantıklı bir sonuçtur. Yılda iki kere iki dönem yapılan bir maydanoz limon kürü sayesinde sivilce sorunundan kurtulabilirsiniz. Bol miktarda aldığınız maydanoz sayesinde ise C vitamini takviyesi yapmış olacaksınız ki C vitaminin faydaları herkes tarafından bilinmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir