Sağlık

Kinoa Nedir? Kinoa Nasıl Kullanılır? Kinoa faydaları

Kinoa Nasıl Kullanılır?

Zayıflamayı düşünenler ve doğal beslenmeden yana olanların alışveriş listelerinde son zamanlarda kinoa bitkisi de yer almaya başladı. Nedir, faydaları nelerdir ve nasıl kullanılır gibi sorular sıklıkla soruluyor. Öncelikle bu bitkinin de chia tohumu gibi Güney Amerika kökenli olduğunu belirtelim. Yüksek And Dağlarında yetişen kinoa bitkisi Maya’lar için o kadar önemliymiş ki ilk hasadı krallar tarafından yapılırmış.

Diyet Uzmanları Diyor ki…

Bu tarihi gıda hakkında söylenenlerin başında bulgura benzer bir besin olduğu, keskin bir tadının bulunmadığı ve yüksek oranda protein içerdiği geliyor. Uzun süre tok tutması ile tanınıyor. Bu yüzden zayıflamayı düşünenlerin tercihi olmaya başladı. 100 gram kinoada yaklaşık 370 kalorinin olması onu ideal besinler arasına ekledi. Diyet uzmanları kinoa nasıl kullanılır konusu hakkında çeşitli seçenekler anlatıyorlar.

  • Bulgur deyince akla gelen pilavı kinodan da yapabilirsiniz.
  • Hatta dolmalarda pirinç yerine kullanabilirsiniz.
  • Ispanak ve pırasa gibi biraz pirincin eklendiği yemeklere de pirinç yerine kinoa rahatlıkla konabilir. Böylece yemeğinizin kalori miktarı da azalmış olacaktır.
  • Haşladıktan sonra salatalara garnitür olarak katabilirsiniz. (Bu arada diyetiniz gereğince zaten salatanıza çok az yağ koyuyorsunuz.)
  • Kinoa her durumda en fazla 15 dakika içinde pişecektir.
  • Sebzelerden başka et ve tavuk yemeklerinin içine de eklenebiliyor.
  • Kinoadan ezerek buğday gibi bir çeşit un da yapılmaktadır. Böylece ekmek ve makarna türü gıdaları da bu sağlıklı bitkiden elde etmek mümkün. Hepsi lezzetli ve az kalorili oluyor.
  • Kahvaltılar için süt ile haşlayıp bir çeşit ezme yapabilirsiniz.
  • Tabii bu bulgur benzeri bitkiden ünlü kısırımızı da yapabiliriz. Kinoalı yemekler böylece çeşitlenebilir.

Kinoanın Diğer Faydaları

Kabızlığı önlemeye yardımcı olan, tok tutma özelliğiyle zayıflama listelerine katılan, içerdiği mineraller ile vücudun bağışıklık sistemini güçlendiren kinoa diyetisyen uzmanlarına göre 53 puanlık bir glisemik indeks taşıyor. Bu da şeker hastaları için rahatlıkla kullanılabileceği anlamına geliyor. (Glisemik indeks karbonhidrat türü gıdaların kan şekerini yükselme değeridir ve sıfır ile yüz arasında derecelendirilir. Glukozun değeri temel ölçü alınmıştır.)

Bir Tarif Verelim

Ispanak benzeri bir bitkinin tohumları olan kinoalarından bir su bardağı kadar alın. Önce biraz suda bekletin, kabuk kısmındaki acılar geçsin. Sonra süzüp 10 dakika kadar haşlayın. Şimdi bunu domatesle, salatalıkla, turpla, kıvırcıkla, taze soğanla veya maydanozla karıştırın. Üzerine nar ekşisi bile ilave edebilirsiniz.  

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir