Sağlık

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Göz Altı Morlukları Nasıl Geçer?

Uykusuzluktan yorgunluktan meydana gelen gözaltı morluklarının diğer bir oluşum sebebi ise kalıtsal olarak gözaltındaki derinin daha ince olması ve gözaltlarının daha çukur olmasıdır. Gözaltı morlukları sebebiyle birçok bay ve bayan şikâyette bulunmaktadır. Kalıtsal yani doğuştan olan gözaltı morlukları için bir tedavi söz konusu değilken, uykusuzluk, stres, alkol, cilde uygulanan kalitesiz makyaj ürünleri ve yorgunluktan meydana gelen gözaltı morlukları için tedavi söz konusudur. Kalıtsal olan gözaltı morlukları için ise tek çözüm tıbbi tedavilerdir.

Gözaltı morlukları için tıp da bazı tedavi yöntemleri uygulanmaktadır:

  1. Işık dolgu uygulaması: Işık dolgu uygulaması kemik yapısından ötürü çukur olan ve bu çukurluğun morluğa yol açtığı gözaltları için uygulanan yöntemdir. Bu yönteme göre vücudun her hangi bir bölgesinden yağ alınarak bu bölgeye enjekte edilme işlemi gerçekleştirilmektedir.
  2. Mezoterapi: Her hangi bir vitamin, mineral, aminoasit, enzim gibi eksikliklerden oluşan gözaltı morlukları için uygulanan tedavi yöntemidir. Bu yönteme göre eksik olan vitaminin, aminoasidin, enzimin, mineralin ilaç ile deri altına verilmektedir.
  3. Kimyasal Peeling: Bu peeling yöntemi de daha çok kalıtsal olan yaşlılıktan olan morluklar için kullanılmaktadır. Kimyasal peeling yöntemi ile hasarlı deri yerine yeni deri getirilerek gözaltında oluşan morluklar giderilmektedir.
  4. Bleforaplasti: Bir göz kapağı ameliyatıdır. Bu ameliyat ile al göz kapağı, üst göz kapağı ve gözün çevresinde bulunan deriler toplanır. Bu uygulanan işlem ile gözaltı morlukları azalmaktadır.

Gözaltı morluğu kalıtsal ya da yaşlılıktan kaynaklı olmayanlar ise çözüm olarak doğal yöntemleri tercih edebilirler. Bunun için birçok doğal maske söz konusudur.

Göz Altı Morlukları İçin Maskeler

  1. Salatalık Kürü: Salatalık geçmişten günümüze cilt güzelliği için kullanılan bir besindir. Annelerimizin yüzünde birçoğumuz salatalık kabuğu ya da salatalığın ta kendisini görmüşüzdür. Çünkü salatalığın birçok cilt sorununa çözümü vardır. Salatalıkları halka halka keserek gözlerinizin üzerine koyabilir ve halka halka kesilmiş olan salatalıkları gözlerinizin üzerinde 15 dakika kadar bekletebilirsiniz. Salatalık kürünü başka bir şekilde uygulama imkânınız da bulunmaktadır. Kabuğunu soymadan salatalıkları rendeleyerek buzluğa 10 dakika süreyle koyabilirsiniz. Rendelenmiş salatalıklarınızı buzluktan aldıktan sonra bir pamuk yardımıyla göz kapaklarınıza ve gözaltlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu işlemi yaptıktan sonra 15 dakika kadar bekleme yapmalısınız. Ardından yüzünüzü duru su ile yıkayabilirsiniz.
  2. Patates Kürü: Kabuğu soyulmuş olan patatesleri halka halka doğrayın. Tazen nane yapraklarını incecik bir şekilde doğrayarak süte karıştırın. Ve oluşturduğunuz naneli süte halka şeklinde doğradığınız patatesleri batırın. Ardından halka halka doğrayıp süte batırmış olduğunuz patatesleri 10 dakika kadar gözlerinizin üstünde bekletin. Patatesler göz kapaklarınızda ve gözaltlarınızda oluşan morlukları alırken, içine nane kıydığınız süt cildinizin ferahlamasını sağlayacaktır.

Gözaltı morluklarınızdan şikâyetçiyseniz; öncelikle gözaltı morluklarınızın asıl sebebini keşfedin ve ona göre tıbbi ya da doğal bir çözüm yoluna gidin.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir