EkonomiHaberler

Gürcistan Araba Sitesi

Gürcistan Araba Sitesi

Türkiye’de artan KDV, ÖTV ve vergi oranları %171’e kadar dayanmıştır. Bu durum da arabaların fiyatını 2 katına çıkarmaktadır. Böyle olunca da çoğu kişi istediği arabayı kolay bir şekilde alamamaktadır. İstediği modelin altında ya da başka bir düşük araba almaktadır.

Son zamanlarda Türkiye’de satılan araba fiyatlarının bu şekilde artışa geçmesi ile çoğu kişi Gürcistan’dan araba alma eğilimine yönelmiştir. Gürcistan araba siteleri araştırarak, istedikleri modelde ve markada olan arabaları neredeyse yarı fiyatına Gürcistan’dan almaktadır.

Gürcistan’dan alınan arabaların Türkiye’de kullanma süresi 6 aydan 2 yıla çıkarılınca, büyük şehirlerde Gürcistan’dan alınan arabaların sayısının arttığı görülmüştür. Çoğu araba sitelerinde çok uygun fiyata Gürcistan’da olan sıfır ve 2.el arabalar görülmekte ve satılmaktadır.

Sitelerden Alınan Arabalar

Türkiye’ye komşu olan Gürcistan’da bulunan araba siteleri sadece Gürcülere ait değildir. Gürcistan Karadeniz bölgesine yakın olduğu için, Karadeniz’ de bulunan çoğu Türk de Gürcistan araba sitelerinde satışlar gerçekleştirmektedir.

Bunların yanı sıra çoğu Türk Batum’a giderek oto galeri açarak araba satışlarını da gerçekleştirmektedir. Ancak Batum’da bulunan oto galerilerden ya da Gürcistan araba sitelerinden araba satın almak için Gürcistan’a gitmek şarttır.

İlk olarak herkesin yapması gereken şey araba sitelerinden alacağı arabaya karar vermek olacaktır. Daha sonra ise Gürcistan araba pazarı ile iletişime geçmek olacaktır. Geriye kalan tek şey Gürcistan’a giderek arabayı satın almak olacaktır.

Gürcistan Araba Sitesinden Alım

Son zamanlarda Gürcistan araba sitesi bir çok insanın dikkatini çekmektedir. Türkiye’de olan araba fiyatları bu sitelerde yarı fiyata satılmaktadır. Son yıllarda Türkiye’deki KDV, ÖTV ve vergilerin de yüksek bir artışa geçmesi ile, çoğu kişi araba alımını bu sitelerden gerçekleştirmektedir.

Aynı modelde ve markada olan arabalar Gürcistan’da Türkiye pazarına göre yarı fiyata satılmaktadır. Yanı Türkiye’de olan vergiler Gürcistan’da bu kadar yüksek değildir. Ancak Gürcistan’dan alınan arabalar satın alanın üzerine olması gerekir.

Gürcistan’dan alacağınız arabanın vekaletini kendi üzerinize yaptığınızda ve zorunlu olan durumları da gerçekleştirdiğinizde Türkiye’de hiçbir sorun yaşayıp mağdur olmazsınız. Bunları gerçekleştirmek için ilk olarak araba vekaletini kendi üzerinize yapmanız gerekir. Aksi halde arabanın vekaleti Gürcistan’da kalan birinin üzerine olursa, araba tekrar Gürcistan gümrüğüne gönderilecektir ve gümrük vergisi de ağır olacaktır. Bunun dışında ise Gürcistan’dan alınan araba 2 yıl Türkiye’de kullanılabilir. Daha sonra ise tekrar Gürcistan’a dönerek 2 yıl orada ikamet etmeniz gerekecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir